ALGOMA AREA CHAMBER

To promote business prosperity, tourism, and community

involvement by providing information, services and

advocacy for the Algoma Community and our members.

2019 Algoma Area Chamber Beacon Awards

Every year the Algoma Area Chamber of Commerce recognizes the businesses, organizations and people who make the Algoma Area the shining, and vibrant community that it is. Formerly known as the  BIE – Business, Industry, and Education – Awards, the ceremonies will be known as the  Algoma Area Chamber Beacon Awards beginning in 2019.

Beacon captures the essence of our signature lighthouse and promotes a feeling of everlasting strength and bright rays of light in our community. The businesses and people who will be nominated for these awards embody this sentiment.

Public nominations are sought for the following awards:  


Business Award: recognition of community leadership, business leadership or industry leadership.
Lighthouse Award: a volunteer or community person that has made a significant impact in the Algoma area.
Education Award: educator or school employee who goes above and beyond to meet the needs of students, peer or education community.
Rising Star Award: new business or member of note.
Improvement “Rose” Recognition: any business nominated by the public/membership for notable improvements to their business.

NOMINATION FORM

Open until Wednesday March 20, 2019 

Presentation of awards will be held at Hotel Stebbins on Monday April 22nd. More information on the banquet and reservations will be announced at a future date.

Past Award Winners

 

April 30, 2018 Hotel Stebbins
Business – Ebert Enterprises
Industry – Ahnapee Brewery
Education – Custodians at Algoma High School
Aesthetic – CTI Hospitality
Family – Forestville Builders
Rose Awards – Algoma Pizza Bowl, BellaLuna’s Apothecary, The Book Corner, Contract Sales and Operations, and Fifth Steele Place

 

April 10, 2017 Hotel Stebbins
Aesthetic Award: Timber Trail Campground, presented by Sara Krouse
Business Leadership: North Water Bakery and Deli, presented by Chamber Board member William Bluett, Ministries Door County Health/Algoma
Education Leadership: Lori Miller, St. Paul’s School, presented by Chamber Board President, John Price, Bank of Luxemburg
Family Award: Algoma Motors, presented by Ann Schmitz, A&L Services
Industry Leadership: Algoma Lumber Company, presented by Jeff Dier, Forestville Builders

 

April 29, 2016 Hotels Stebbins
Business: Clay on Steele
Industry:
Education:  Teal VanLanen, Brenda Pairolero /Algoma School District
Retiring Education:  Gail Haack
Retiring Librarian:  Rita Schiesser/Algoma Public Library
Family Business:  Kendra Bulgrin & Jimmy Eddings/ James May Gallery
Pizazz Award:  Dave Schoenborn/Comfortably Numb

 

April 29th, 2015            Hotel Stebbins
Business: Chris Wiltfang/ Skaliwags
Industry:  Tim Treml/Bank of Luxemburg
Education:  Nick Cochart /Algoma School District
Retiring Education:  Paul Prochnow, Donna Straka
Retiring Librarian:  Mary Bohman/Algoma Public Library
Family Business:  Gary and Barb Pazdera & Steve Pazdera /Alaskan Golf Course
Volunteer/Service Award:  Ken and Pat Marquardt/Kewaunee County Food Pantry
Pizazz Award:  Pete and Jenny Highland/Red’s Pub N Grill

 

April 30, 2014             Hotel Stebbins             
Business: Bryan Neubauer/Ahnapee Construction
Industry:  Aric and Brad Schmiling/Ahnapee Brewery
Education:  Ron Welch /Algoma School District
Family Business:  Brenda Nimmer, Tammy Dauck, and Don & Wendy Walter/Walters Do it Best   Hardware
Pizazz Award:  Troy Mattson and Bret Cook/Kinn’s Sport Fishing

 

April 24, 2013             Hotel Stebbins            
Business: Kristine Ruehl/Hotel Stebbins
Industry:  John and Debbie Kiedrowski/ CTI Hospitality Inc.
Education:  Randy and Mary Novak /Algoma School District
Family Business:  Tim Kinnard, Jim Kinnard & Rose LeFevre/Wiesner & Massart Inc.
Pizazz Award:  Terry Hannah & Krystal Williams/Stadium Diner and Bar
Retirees in Education:  Jean Berg/Head Cook and Marie Marin/ Librarian and (surprise) Kathy        Romdenne/School Nurse, Algoma School District & Laura Krzysiak  Principal at St. Mary’s

 

April 24, 2012             Hotel Stebbins             
Business:         Bellin Health, Dr. Robert Anderson
Industry: Baylake Bank
Education: Niki Gould
FAMILY BUSINESS: Seiler Tire, Jim and Mike Anderson
Employee Appreciation:
Roses as acknowledgements: Tina Marie’s

 

April 27, 2010             Hotel Stebbins             
Business:         Lynn Truckey, Steele Street Floral
Industry: Estelle Richmond, The Ceramic Shoppe
Education: Erin Ballone
NON-Teacher Education: Blackie Deprey
FAMILY BUSINESS: Grosbeier
Special Recognition: Dr. Schilling; Jeff Rabas
Roses as acknowledgements: JP Express; Eclipse Gallery; Red’s Pub & Grill; Flora Lee, Olson Fabrication

 

March 31, 2009           Hotel Stebbins             
Business:         Jenelle Glime, Caffe’ Tlazo
Industry: Olson Fabrication, Inc.
Education: Mike LaCrosse
FAMILY BUSINESS: Algoma Motors
Rose Awards to: Denny’s SuperValu, Algoma Mercantile, Steelhead Saloon, Harbor View Condos
Special Recognition: Les & Rosemary Will; Barry Hafeman
Roses as acknowledgements: Jandu Express; Olson Fabrication, Inc.; von Stiehl; Fisherman’s Haven; North Water Bakery/Deli; School auditorium.
Retiring: Billy Goats

 

April 22, 2008             JW’s in Slovan            93 attendees

Business:         Dr. Kenny, Kenny Chiropractic
Industry: Howard Kinn
Education: Duane Ruleau
FIRST-EVER FAMILY BUSINESS: Denny’s SuperValu
Rose Awards to: Denny’s SuperValu, Algoma Mercantile, Steelhead Saloon, Harbor View Condos
Community Recognition: Rowena Gorz
Special Recognition: Dave Petri, Dave Wood
Roses as acknowledgements: Linda B. for retiring; JW’s for hosting;
Retiring: Jim LeCloux

 

April 19, 2007             CJ’s in Kewaunee        84 attendees
Business:         Hudsons (Bonnie & Dave)
Industry: Ebert Enterprises
Education: Bob Garfinkel, Literacy Partners of Kewaunee County.
Education: David Loos
Rose Awards: Dave Baumann Plumbing & Heating; Captain’s Mistress; Havenly Inn; Precision Machine; Wiese Memorial; Truckeys; Secrest Family Chiropractic.
Community Recognition: Mary Nelson
Retiring: Bruce Steinhagen

 

April 27, 2006             Hotel Stebbins           ***
Business: Clay on Steele (Ellen Levenhagen & Mark Kolinski)
Industry: Precision Machine
Education: Cindy Massy (St. Mary’s School); Laurabell (AHS Office retired)
Community Service: Dick Glueckert (Board of Education)
Community Service: Lee Lawrenz (Algoma Record Herald)
Rose Awards: Natural Light Studios; Hotel Stebbins
Volunteer/Service Award: Susan Dunham

 

April 19, 2005             Alaskan           ***
Business: Susan Connor & Robyn Mulhaney, Flying Pig
Industry: Algoma Lumber
Education: Science Team, Donna Straka, Penny Lemberger, Eric Nelson, Annette Walaszek.
Special Recognition: Bruce & Sissy Heidmann
Rose Award: Ceramics-N-Gifts
Volunteer/Service Award: JoAnn & Duke Schneider
Volunteer/Service Award: Ann Schmitz
Volunteer/Service Award: Lynn (Moss) Busch
Business Years of Service to Community: Bonnie Johnson for Northshore

 

April 8, 2004   THE YEAR OF THE TEAM        Hotel Stebbins                       ***
Business:  Jane Sweasy, Jag Outdoor
TEAM Business Leadership: F&M Linda Vandenack, Mary DeVillers, Dottie Klaczko
Education Team:  Balanced Literacy Team, Chris Maas, Gail Mullendore, Mary Novak,
Lois Stach, Karen Treml, Diana Vlies, Heather Zimmer.
Special Recognition: VIC Volunteers
Rose Award: Steele Street Floral, Lynn & Jim Truckey
Rose Award: Ivy Cottage, Dawn Dachelet, Tina Lawrence, and Katie Brandt
Rose Award: Caffe’ Tlazo, Jenelle Glime

 

April 1, 2003                           Hotel Stebbins                                   ***
Business:         Bearcats (Margo)
Industry: Tom Dier Forestville Builders Supply (Russ)
Education:       Mike LaCrosse (Tom Flood)
Special Recognition: Mary Pat Carlson
Rose Award: Bruce Steinhagen (Jim Rabas)

 

April 23, 2002                         Alaskan Supper Club                         ***
Business:         Tina Marie (Sissy)
Industry: Algoma Hardwoods
Education:
Public: Linda Benaszeski & Merlyn Burkard
St. Mary’s: Marietta Kenzik (Brian Kuss presents)
St. Paul’s: Brian & Lori Miller
Special Recognition: Gini Haske (Sue Dunham will present)

 

March 29, 2001           Pier 42             106 attendees
Business:         Jag Haegele (Lee Haasch presented)
Special Leadership Award: Jack Schad
Education:       Mary Mayhew & William Dennee

 

April 11, 2000             Alaskan Supper Club             82 attendees
Business:         Robert J. Weber, Weber Insurance (Jim Rabas presented)
Industry:          Larry Wilken, Tri-County Publishing (Pam Ritchie presented)
Education:       Judy Rocque, Dale Larson presented; and Dale Larson, Steve Mayheu presented.
Retired teachers: Merle & Cathy Colburn and Nila Schley (Dale Larson presented)

 

April 23, 1998             Alaskan Supper Club             100 attendees
Business:         Dennis & Linda Andre, Penguin City Restaurant
Industry:          Joel Weichelt, Director of Manufacturing for KCDC (East Shore Ind.)
Education:       Gail Mullendore, Algoma Elementary School teacher

 

More winners will be added to this history as documents are found.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt